Csoport vagy egyéni? 11 érv a csoportterápia mellett

  Az egyéni konzultáció számos előnyét ismerjük már, kezdve a terápiás kapcsolat adta biztonságtól egészen a világunkat megrendítő felismerésekig.

Most vizsgáljuk meg, hogy milyen előnyök származnak abból, ha egyéni helyett a csoportot választod?

1. Az egység és a valahová tartozás érzését nyújta

Felszabadító érzés a mi történetünkhöz hasonlót hallgatni, miközben  egymást támogatva gyógyulunk.

2.  Normalizáló hatással bír

Már a csoportfoglalkozások kezdetekor szembesülünk azzal, hogy nem vagyunk egyedül a problémánkkal és másokban is hasonló folyamatok mennek végbe. Ennek hatására máris normálisabbnak érezzük magunkat.

3. Több nézőpontot nyújt

Bármilyen helyzetet is vigyünk be a csoportba, arról mindig több perspektívából kapunk visszajelzést, ami a történtek hatékonyabb feldolgozását segíti elő.

4. Motivál

A csoporttagok egymást bíztatják, hogy megtegyék a szükséges lépéseket a fejlődés érdekében. Bátorító hatással bír az is, hogy tanúi lehetünk annak, hogy társaink miként hidalják át saját korlátaikait.

5. Fejleszti a szociális és kommunikációs készségeinket

A csoportban felszínre törnek azok a hiányosságaink, amelyek a mindennapjainkat is megnehezítik (például gyakran nem tudjuk megfelelően kifejezni azt, amit szeretnénk; nehezünkre esik nemet mondani vagy kérni valamit, amiről mi is tudjuk, hogy kijár nekünk; stb.). Mivel mindez egy támogató környezetben történik, szakember vezetésével, lehetőségünk nyílik arra, hogy felismerjük ezeket a hiányosságokat és új készségeket sajátítsunk el.

6. Biztonságos környezetben készülhetünk fel a való élet kihívásaira

Ahhoz, hogy fejlődni tudjunk, elkerülhetetlen, hogy kilépjünk komfortzónánkból. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan olyan lépéseket kell megtennünk, amelyekhez eddig nem volt bátorságunk. A csoportban lehetőség nyílik arra, hogy felkészüljük ezekre a helyzetekre és kipróbáljuk magunkat egy biztonságos környezetben még a “nagy megmérettetés” előtt.

7. Önismeretre teszünk szert

A csoport lehetőséget nyújt arra is, hogy hiteles és többoldalú visszajelzést kapjunk saját személyünket illetően.  Minden csoporttag egy tükör számunkra, hiszen a különböző személyek más és más reakciókat váltanak ki belőlünk, amelyekre lehetőség nyílik szerepeinkből kilépve őszintén és elvárások nélkül reflektálni.

8. Stabilitást és célt hoz mindennapjainkba

Eleve egy céllal érkezünk a csoportba, hiszen fejlődni szeretnénk egy bizonyos téren. Emellett mindig lesznek hétről hétre megvalósítandó kisebb céljaink és feladataink. Az alkalmakon való rendszeres részvétel egy stabil pontként működik életünkben, hiszen bármi történjen is, ott van a csoport és vár minket a megbeszélt foglalkozás. A csoport biztonságot nyújt, mivel tudjuk, hogy bármi történjen is a hét folyamán, ott majd feldolgozhatjuk a minket ért hatásokat.

9. Lehetőséget nyújt a kapcsolatépítésre

A csoporthoz való csatlakozás remek lehetőséget nyújt az ismerkedésre. Bár a csoportdinamika megőrzése érdekében tilos a személyes kapcsolatok kialakítása a terápia folyamata alatt, annak lezárultával bárki szabadon dönthet arról, hogy társaival milyen kapcsolatot szeretne ápolni a jövőben. 

10. Időben behatárolható

Míg az egyéni terápia időtartamát az első ülés után is csak megsaccolni tudjuk, a csoportterápiás ülések száma előre meghatározott. Így már a döntés meghozatala előtt tisztán láthatod, hogy mennyi idő és anyagi befektetéssel kell számolnod ahhoz, hogy elérd a kívánt célt.

11. Költséghatékony

Végül, de nem utolsó sorban a csoportterápia mellett szól az is, hogy kisebb anyagai befektetést igényel, miközben nem kevésbé hatékony, mint az egyéni terápia.

 

Ha kedvet kaptál, jelentkezz a csoportfoglalkozásokat megelőző interjúra!

Tags:

No responses yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *